آنچه که باید دفتریاران بدانند

سلام

 

باتوجه به زیادشدن دفاتراسندرسمی خصوصا درشهرتهران ودیده شدن شماره ای ..18 اغلب دفتریاران بادارا بودن کفالت دفتریاران دفاترجدید روبرو هستند . ازآنجا که دفتریاران مشمول بند ج قانون مالیات مستقیم هستند وسالانه یکبار باممیز محترم مالیاتی خودسروکاردارند پس حواسشان به چند نکته حتما جمع باشد ..

 

بیشتر ممیزین مالیاتی (البته آنهائی که بامودیان دشمنی ویاپدرکشتگی دارند) به ماده 100 قانون مالیات مستقیم اشاره میکنند ودیده شده که بعضا آن را پرینت یا فتوکپی گرفته وپشت شیشه میزشان قرارمیدهند و باتاکید فراوان به دفتریارانی که قبول کفالت کرده اندپافشاری مینمایند که ای قوم دفتریار ... هرجا کفالت دارید باید به ممیز همان حوزه مراجعه کرده وآنجا باخوداظهاری اقدام به پرداخت مالیات بنمائید !

ماده 100 قانون مالیات مستقیم تاآنجا که بنده حضورذهن دارم درخصوص این مطلب است که هرکس موظف است درخصوص پرداخت مالیاتش به نزدیکترین شعبه وممیزیه خودش مراجعه کنه !

حالا اینجاست که دفتریاران بیچاره که با امید درآمد اندکی که بابت درصددفاترجدیدالتاسیس دریافت میکنند که غالبا هم بصورت قانونی نیست وزیر تعرفه و مصوبه قانونی آنست سرگردان این اداره وآن اداره میشوند ! 

تازه بامطلبی جدید هم مواجه میشوند که حسابی سورپرایزشان میکند ! آنهم اینست که بهشان میگویند شما ازمعافیت مالیاتی خوددرجای اصیلتان استفاده کرده اید ودیگر مشمول معافیت نمیشوید ..! اینجاست که متوجه میشوند کل درآمد سالانه خودرا به یکباره باید تقدیم دارائی کنند !

حالا توجه شمارا به تبصره همان ماده 100 کذائی که به آن استنادمیکنند جلب مینمایم ..

البته تاآنجا که بنده حضورذهن دارم دراینباره است که کسانی که بواسطه شغلشان باید درجای دیگر ویاشعبه دیگری فعالبت داشته باشند میتوانند درآمد شعب دیگرخودراتجمیع کرده وهمه رابه ممیز محل اصلی خودتحویل دهند وممیزهم موظف است آن رابه محل اصلی گزارش دهد وارسال نماید .. !!

یعنی هیچ ممیزی حق ندارد شماراباستناد ماده 100 سرگردان شعب دیگرکند .

حال چه خوب میشد کانون به این سرگردانی ومشکلات توجهی داشت وحداقل درتوافق امسال خودبادارائی به این نکات اشاره میکرد تا مجبورنباشیم با دعوا و التماس و تهدید وتشویق و ارعاب و ... خوداظهاری کنیم ..!

/ 3 نظر / 21 بازدید
پروین حسینی

باسلام من دفتر یار 341ساری هستم ابلاغ خود را در سال 90گرفتم طی مدت 2سال کفیل داشتیم که علاو بردرصد وی مالیات کفیل راهم خودمان پداخت کردیم

علی

با سلام اگر امکان دارد لطف کنید و نمونه سوالات آزمون دفتریاری چند سال اخیر و همچنین نمونه سوالات اختبار رو برای دانلود قرار دهید یا بفرمایید از کجا می شه تهیه کرد ممنون می شوم. با تشکر

یه همکار

با سلام و خسته نباشید همکار محترم منم الان مدتی است که گرفتار چنین مسئله ای شدم و طرف سردفتر نه تنها مفاد بخشنامه ها را رعایت نمی کند بلکه اکثر اموراتش بهم ریخته و درهم و برهم میباشد و با اینکه نمی داند بلکه خود را نسبت به دیگران داناتر و عالم تر می داند و چند باری است که بازرس در میان گذاشتم متاسفانه هیچ اقدامی حتی برای بازرسی هم انجام نمی دهند و تا حالا 3 با انصراف دادم بازم متاسفانه قبول نمی کنند واقعا" آشفته بازاریه اینجا با تشکر از زحمات شما