فریادنامه

 بعضی چیز ها کاهش یافته هم مالی و روحی مثله....

بعضی چیز ها افزایش یافته هم مالی و روحی مثله ....

بعضی چیزها راکد مانده (مالی )

البته بگم که 20 به 25 و 25 به 30 و 30 حالا شده 35 هزار تبدیل بشه در عرض یکی دوسال چرا بعد از 5 سال ....

شروع نامه :

بسم الله الرحمن الرحیم

 محضر مبارک حضرت آیت الله آملی لاریحانی ریاست معظم قوه قضائیه

 سلام علیکم

احتراما ، باستحضار عالی  میرساند  بیش از پنج سال است که تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تغییری نکرده، در حالیکه قیمتها لحظه ای قرار به خود ندیده است و اگر سالیانه 15% تورم و گرانی در کشور در نظر بگیریم به این معنی است که در این 5 سال 75% ارزش تعرفه دفاتر اسناد رسمی  نابود شده وفقط 25%  آن باقیمانده است. همچنین بروز اتفاقاتی در چند سال اخیر فشار مالی بر دفاتر اسنادر سمی را مضاعف کرده است که این اتفاقات بقرار زیر است:

1-    حدود دو برابر شدن تعداددفاتر اسناد رسمی کشور بر خلاف تمامی موازین قانونی و عدل و انصاف و منطق ، در عرض حدود یکسال.

2-    رکود چندین ساله اقتصادی بویژه در بخش مسکن ، که یکی ازعمده­ترین منابع درآمد دفاتر اسناد رسمی است.

3-    سیاستهای انقباضی سیستم بانکی کشور در پرداخت وام و تسهیلات بانکی به مردم ، و در نتیجه کم شدن اسناد رهنی دفاتر اسناد رسمی.

4-  اصلاح ماده 34 قانون ثبت به ضرر بانکها و تمایل بانکها به گرفتن ضامن از وام گیرندگان بجای وثیقه ملکی و در نتیجه تقلیل اسناد رهنی دفاتر اسناد رسمی.

5-  الحاق یک تبصره به ماده 58 آئین نامه دفاتر اسناد رسمی مصوب 1317 بدلایل واهی ، دایر بر اینکه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی نه بر مبنای قیمت مندرج در سند بلکه براساس یک مبلغ موهوم بنام ارزش منطقه­ای که شان نزولش چیز دیگری است محاسبه و وصول گردد و بدین ترتیب وارد شدن ضربه ای مهلک بر ممر درآمدی دفاتر اسناد رسمی ، بطوریکه اسناد معاملات املاک امروزه تقریبا رایگان در دفاتر اسناد رسمی ثبت می گردد0

و سایرعوامل فرعی دیگر باعث شده است ، نفس دفاتر اسناد رسمی بشماره افتد در این صورت چند گزینه پیش روی سردفتران و دفتریاران وجود دارد :

1-  رها کردن دفترخانه و اشتغال به شغل دیگر،  وچون شغل دیگری در کشور مهیا نیست پس چنین حالتی   بندرت اتفاق افتاده است.

2-  بسنده کردن به زندگی فقیرانه و گذران زندگی زیر خط فقر و امید بستن به آینده ، که کمتر کسی اعتقاد و توان چنین عمل و گزینش چنین شیوه ای را داراست ضمن اینکه هزینه اداره دفترخانه بقدری سنگین است که معمولا قناعت پیشه گی سردفتر نیز در بسیاری موارد نتیجه ­بخش نمی­باشد.

3-  دریافت وجوهی اضافه بر حق التحریر مقرر در تعرفه از مردم جهت اداره دفترخانه و زندگی کارکنان آن و سر پا نگهداشتن دفترخانه ، و احتمال میرود اکثریت به این شیوه روی آورند ، و گناه آن معلوم نیست برگردن چه کسی خواهد بود ، آیا به گردن مرتکبین به تخلف خواهد بود ، و یا مسئولینی که با عدم توجه به مشکلات زیر دستان و فراهم ننمودن زمینه کسب روزی حلال ، دفاتر اسناد رسمی را بسوی انجام تخلف سوق داده اند.

4-  قبول پیشنهاد انجام اعمال مجرمانه در حوزه کاری دفاتر اسنادر سمی از قبیل جعل اسناد و تقدم و تاخر در تاریخ تنظیم اسناد و غیره ، با اذعان براینکه چنین مواردی با مبالغ هنگفت بعنوان ما به الازاء همواره به دفاتر اسناد رسمی پیشنهاد شده و میگردد لیکن عزت نفس و قانونمداری و ایمان همکاران ما  ، مانع قبول و انجام چنین اعمال بوده و خواهد بود لیکن احتمال آن در صورت ادامه روند فعلی کاملا منتفی نمی­باشد.

حضرتعالی به حق و بر اساس تعالیم دین مبین اسلام ، بر تامین معیشت قضات و کارکنان دستگاه قضایی کشور حساسیت دارید ، تا دستگاه قضایی از مفاسد بدور باشد و در این راستا سالانه و از جمله امسال مبالغ معتنا بهی به حقوق قضات افزوده شده است که جای تقدیر فراوان دارد لیکن این پرسش برای همکاران ما مطرح است  که آیا دفاتر اسناد رسمی جزء قوه  قضاییه نیستند یا  اهمیت کار و مسئولیت سردفتران که اشتباه محض آنها نیز تعقیب و مجازات میشود کمتر از قضات است  یا اینکه حضرتعالی در قبال فساد دفاتر اسناد رسمی حساسیت ندارید؟

قطعا پاسخ سؤال مثبت است و حضرتعالی بهتر از همه در قبال سرنوشت و معیشت زیر دستان احساس مسئولیت دارید .

اما خبر های رسیده حاکی از آن است که تعرفه جدیدی هم که پس از پنج سال تهیه و تقدیم محضر حضرتعالی شده است تا پس از تایید ابلاغ گردد ، در کش و قوس بررسیها و جرح وتعدیلها ، چنان از رمق افتاده است که ، نه تنها امروزه دردی از دفاتر اسناد رسمی را درمان نخواهد کرد ، بلکه در سالهای آینده دفاتر را به فلاکتی بدتر از امروز خواهد افکند.

لذا  از حضرتعالی که بالاترین مرجع و ملجاء در این خصوص هستید و همچون پدری بزرگوار برای خانواده بزرگ دستگاه قضایی و سازمانهای وابسته من جمله سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشید ، استدعا دارد دستور فرمائید در تعرفه پیشنهادی میزان تورم رسمی اعلام شده در پنج سال از یک سو ، افزایش صد درصدی تعداد دفاتر اسناد رسمی و توجه به اینکه حداقل در پنج سال اینده نیز تعرفه جدید مورد عمل  خواهد بود و افزایش هزینه های دفاتر و کارکنان بدلیل اجرای طرح هدفمندی یارانه­ها  و سایر موارد، ملحوظ شده و تعرفه ای در شان فرمایشات حضرتعالی در باب رسیدگی به وضع معیشتی کارکنان قوه قضائیه  صادر شده و بدلیل بحران شدید وضع معیشتی دفاتر اسناد رسمی در حد اقل زمان ممکن ابلاغ گردد.

 

با عرض پوزش

 

جامعه سردفتران و دفتریاران آذربایجان شرقی

 

نقل از وبلاگ دفترخانه 71 تبریز جناب آقای عزبدفتری

/ 4 نظر / 16 بازدید
motor

سلام . وبلاگ خوبي داري اما اگر دوست داري آمار بازديد هات افزايش پيدا کنه توصيه ميکنم تو موتور جستجو بست ايران وبلاگ خودتو ثبت کن تا روزانه کلي بازديد داشته باشي از اين سايت . کنر از يک دقيقه هم زمان نمي بره فقط اسم و آدرس سايت و کلمات کليدي رو بايد وارد کني . اگر هم فرصت داري مي توني تمام پست هاتو ثبت کني تا بازديد هاي بيشتري وارد وبلاگت بشه . اينم آدرسش http://bestiran.cz.cc/addurl.php

مهرداد

باز هم تشکر از زحمات بی دریغ شما همکار عزیز امید وارم این هفته در جلسه کانون اخبار خوبی ار طرف شما در وبلاگ زیبایتان منعکس شود

همکار از قم

با سلام من برای اقدام عملی آماده ام یک روز را برای اعتراض اعلام کنید کار هماهنگی و حضور در جلوی سازمان ثبت برای دفاتر قم با بنده حداقل یک اتوبوس از قم ما می آییم ممنون